آیا احساس می کنید قدرت بینایی تان مثل گذشته نیست؟ حس می کنید چشم هایتان ضعیف شده ؟ بهتر است قبل از مراجعه به چشم پزشکی با نشانه های ضعیف شدن چشم آشنا شوید که ببینید آیا اصلا واقعا با مشکل بینایی مواجه شده اید یا خیر.

واضح ترین علائم ضعیف شدن چشم ها، تاری دید است. اما به غیر از آن، نشانه های دیگری نیز می توانند با زبان بی زبانی مشکلات بینایی را به شما هشدار دهند.

اگر به این نشانه ها توجه کنید، می توانید در مدت زمانی محدودی از پیشرفت ضعیف شدن چشم پیشگیری کنید.

برای آشنایی با این نشانه ها از شما دعوت می کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

در صورت مشاهده هر یک از علایم زیر بهتر است موضوع را جدی بگیرید و به چشم پزشک مراجعه کنید.

با عینک چه شکلی میشم؟ آنلاین عینکهای مختلفو رو صورتت تست کن
به بات مون توی تلگرام میرید و سلفی میفرستید در لحظه بهتون میگه نوع چهره تون چیه
نشانه های ضعیف شدن چشم: تاری دید
یکی از نشانه های ابتدایی ضعیفی چشم، تاری دید است. این تاری با ضعیف بودن چشم ها ارتباط مستقیمی دارد؛ یعنی در واقع ضعیف شدن با تاری دید شروع می شود.

هرچه میزان تاری دید بیشتر باشد چشمان فرد نیز ضعیف تر است.

نشانه های ضعیف شدن چشم: خستگی چشم ها
از دیگر علائم ضعیف شدن بینایی باید به خستگی چشم اشاره کرد. زیاد کار کشیدن از چشم ها، خستگی این عضو بدن را بدنبال دارد. به طور مثال، افرادی که دارای مشاغلی همچون خیاطی یا رانندگی هستند دایما باید از چشم های خود نهایت استفاده را ببرند. این زیاد کار کشیدن از چشم ها، به مرور زمان می تواند سبب ضعیف شدن آنها شود.

همچنین، افرادی که دایما به صفحه نمایش موبایل یا کامپیوتر خیره می شوند همانند گرافیست ها یا کسانی که کارهای کامپیوتری دارند نیز در خطر خستگی چشم قرار دارند که می تواند منجر به ضعیف شدن چشم هایشان شود.

با برخی ملاحظات می توان خستگی چشم را در همان مراحل اولیه درمان کرد و از بین برد. به طور مثال، هر ۱ ساعت یک بار، ۵ دقیقه به چشم های خود استراحت دهید.

این تمرین ساده را در طول روز انجام دهید: صاف بنشینید. پنج ثانیه چشم هایتان را محکم ببندید. سپس آنها را کامل باز کنید. این حرکت را ۸ تا ۱۰ بار پشت سرهم تکرار کنید.

با این تمرین، باعث قوی شدن ماهیچه های پلک و بهبود گردش خون می شود. در نتیجه خستگی چشم ها از بین خواهد رفت.

علائم ضعیف شدن چشم
علائم ضعیف شدن چشم ها: سردرد
سردردهایی که عامل ایجادکننده ی آن معلوم نیست می توانند زنگ خطری برای ضعیف شدن چشم ها بشمار بیایند. مخصوصا کسانی که ضعف چشم هایشان در نتیجه ی دور بینی یا آستیگماتیسم است بیشتر از بقیه ممکن است سردرد بگیرند.

سردرد این افراد زمانی عود می کند که مشغول فعالیت های چشمی هستند. یعنی مثلا وقتی به تلویزیون نگاه می کنند، یا هنگام رانندگی، کار کامپیوتری یا خیاطی.

باید بدانید سردردهای ناشی از ضعف بینایی، با سردردهای میگرنی و عصبی کاملا متفاوت هستند.

دردهای ناشی از ضعیف شدن چشم ها در ناحیه پیشانی و عموما پس از انجام کارهایی که به دقت زیاد نیاز دارند، ظاهر می شوند. این سردردها اغلب با کمی استراحت خود به خود برطرف می شوند.

درد شقیقه هنگام خیره شدن به اجسام
اگر پس از خیره شدن به اجسام یا هر سوژه ای در اطراف خود احساس کردید شقیقه هایتان درد می گیرد، احتمال اینکه چشم هایتان ضعیف شده باشد زیاد است. توصیه می کنیم در صورت تکرار این درد حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا دستورات لازم را به شما ارائه دهد.

نشانه های ضعیف شدن چشم
با عینک چه شکلی میشم؟ آنلاین عینکهای مختلفو رو صورتت تست کن
به بات مون توی تلگرام میرید و سلفی میفرستید در لحظه بهتون میگه نوع چهره تون چیه
دیدن لکه هایی در جلوی چشم
در حالت عادی و در مواقعی که چشم ها کار خود را به درستی انجام می دهند شما باید دید کاملا واضحی داشته باشید. اما اگر اخیرا متوجه شده اید که لکه هایی در جلوی چشم هایتان در حال رژه رفتن هستند، به هیچ عنوان ساده از کنار این موضوع عبور نکنید.

این مشکل، <<مگس پران>> نام دارد و یکی از نشانه های ضعیف شدن چشم هاست.

مگس پران ممکن است به صورت اشکال مختلفی همچون نقاط کوچک، دایره، خط، لکه یا تار عنکبوت به نظر برسد. مگس پران در واقع سایه تیره گی های موجود در مایع زجاجیه چشم است که روی شبکیه بازتاب پیدا می کند و همچون یک سایه تیره دیده می شود.

توصیه می کنیم این تغییرات در چشم های خود را جدی بگیرد و حتما به چشم پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: آیا رایج ترین اختلالات چشم را می شناسید؟

علائم ضعیف شدن چشم ها: جرقه زدن چشم
اگر به طور مکرر احساس می کنید پدیده ای نورانی شبیه برق گرفتگی یا صاعقه در چشم هایتان دیده می شود، باید این مساله را جدی بگیرید و به چشم پزشک مراجعه کنید.

جرقه به معنای احساس وجود نور در میدان بینایی است وقتی که در حقیقت محرک نوری وجود ندارد. جرقه ممکن است به صورت خطوط درخشان همچون صاعقه یا به صورت اجسام ریز درخشنده دیده شود. همچنین فقط در یک نقطه خاص میدان بینایی دیده شود.


به پزشک مراجعه کنید
اگر حس می کنید چشم های شما ضعیف شده است، بهتر است هرچه زودتر به چشم پزشک مراجعه و با کمک او از ضعیف تر شدن چشم هایتان پیشگیری کنید.

این را یادتان باشد که ضعیف شدن چشم ارثی نیست. پس صرفا به خاطر اینکه والدین شما چشم های ضعیفی دارند، دلیل نمی شود چشم های شما هم ضعیف باشد.

نقش رژیم غذایی در سلامت چشم ها
رژیم غذایی در سلامت چشمان بسیار مؤثر است. مواد غذایی همچون هویج، پرتقال، تخم مرغ، سبزیجات با برگ های تیره و دانه های روغنی برای تقویت چشم ها ببسیار مفید هستند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ ماده غذایی برای حفظ سلامتی چشم

در زیر توضیح داده ایم چرا هر کدام از این مواد غذایی می توانند به تقویت بینایی کمک کنند.

هویج

ویتامین A، به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی، از سلول های بدن از جمله سلول های چشمی در مقابل آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند. هویج سرشار از ویتامین A است. هم چنین مقدار فراوانی از بتا کاروتن و لوتئین در هویج وجود دارد که از چشم در برابر اشعه های خورشید محافظت می کند.

پرتقال

ویتامین C، جریان خون مناسب را در بدن و به ویژه در چشم ها برقرار می کند. ویتامین ث، در مرکبات وجود دارد و برای سلامتی عدسی چشم های انسان بسیار مفید است.

تخم مرغ

ویتامین B1 برای عملکرد سریع ماهیچه چشمی و تعادل در حرکات چشم مفید است. این ویتامین، عملکرد چشم شما را بهبود می بخشد. با مصرف روزانه تخم مرغ، ویتامین B1 بدن شما تأمین خواهد شد.

سبزیجات با برگ تیره

اسفناج، کلم پیچ، کلم بروکلی، گل کلم و انواع کلم ها زیرمجموعه هایی از سبزیجات با برگ تیره هستند. این سبزی ها مانع از ضعف بینایی و اختلال در عملکرد چشم می شود.

دانه های روغنی

وجود ویتامین E در بدن، مانع از بروز اختلالات ته چشم از جمله تخریب نقطه زرد چشم و بیماری تخریب ماکولا می شود. دانه های روغنی، بذرها و مغزها منبع ویتامین E هستند.

بیشتر بخوانید: تقویت بینایی چشم با ماهی؛ در زمستان ماهی نخورید

کارهایی که باعث تضعیف بینایی می شوند
بینایی کم می تواند از ترکیب عواملی مانند ژنتیک، سن و شرایط محیطی ناشی شود. با این حال بسیاری از افراد برای بهبود دیدشان فقط عینک استفاده می کنند و سایر موارد بهبود بینایی را مهم نمی دانند. در دنیای امروز که شما با صفحه های نمایش متفاوت احاطه شده اید، خواه ناخواه می توانید عادت های بد داشته باشید که باعث مشکلات بیشتر بینایی می شود. به این عادت ها توجه کنید، در اصلاح آن ها بکوشید و یادتان باشد که شما چشم هایتان را تا لحظه آخر زندگی به شدت لازم دارید!

منبع : لونتو

وکیل پایه یک در مشهد

نشانه‌ های ضعیف شدن چشم چیست؟

به وبلاگ خود خوش امدید

چشم ,های ,ضعیف ,شدن ,ها ,بینایی ,ضعیف شدن ,شدن چشم ,چشم ها ,چشم هایتان ,چشم های ,هستند بیشتر بخوانید ,آنلاین عینکهای مختلفو ,میشم؟ آنلاین عینکهای ,شکلی میشم؟ آنلاین

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

stockmaster odbiolera avabnumber1 22161909 padenpage techno-karaj-music action-shiraz-film alnetemit سایت شخصی رضا فتحی(خبری وعلمی) seiclosurid